SKF پخش

تماس و مشاوره

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی اصل : قبل از اینکه بخواهیم راجع به رولبرینگ مخروطی صحبت کنیم بهتر است کمی با بلبرینگ ها و رولبرینگ ها و انواع دیگر آن آشنا شویم و بدانیم اصلا رولبرینگ چیست، بعد از آن مسلما شناخت جزئیات طرح و ساخت رولبرینگ مخروطی برایمان ساده تر خواهد بود.

ساخت ماشین آلات صنعتی و همچنین خودرو ها از گذشته تا امروز دست‌خوش تغییر و تحولات بسیاری شده اما نکته ای که همواره دغدغه طراحان و سازندگان این ماشین آلات است، مسئله فشار، اصطکاک و گرما است. این سه مسئله آنقدر مهم هستند که بی توجهی به آنها کل عملکرد یک دستگاه را به سادگی تحت الشعاع قرار می دهد.

بلبرینگ ها در حقیقت متولد ذهن طراحان برای تحمل فشار و کاهش اصطکاک هستند. کلمه بلبرینگ از دو کلمه لاتین ball و Bearing‌ به معنای توپ و حرکت تشکیل شده است. در واقع نام این قطعه را از روی شکل ظاهری آن و وظیفه ای که در ماشین آلات ایفا می کند، انتخاب کرده اند.

در حقیقت هرجا که نیاز به انتقال قدرت (برای انجام کار خاص مثل حرکت چرخ خودرو به سمت جلو ) باشد، چون این انتقال مسلما همراه با سایش و گرما خواهد بود وجود یک یاتاقان یا همان Bearing چه از نوع رولبرینگ و یا بلبرینگ ضروری خواهد بود، به عنوان مثال بخش هایی از خورو که نیاز به بلبرینگ دارند شامل دینام پلوس، گیربکس، فرمان، دنده هرزگرد، چرخ و اکسل است که در این میان کاربرد بلبرینگ چرخ از بقیه برای تمام افراد ملموس تر است.

بلبرینگ و رولبرینگ کاربرد یکسان دارند و تفاوت آنها در نوع فشاری است که باید تحمل کنند. نکته قابل توجه دیگر راجع به رولبرینگ و بلبرینگ ها این است که با اینکه ماهیت هر دو ضد سایش است، اما این بدان معنا نیست که نیاز به هیچ آیتم کمکی ای برای کارکرد بهتر ندارند. معمولا برای سلامت و عملکرد صحیح این قطعه باید مرتبا روغن کاری شود که روانکار های صنعتی بسیاری برای این کار تولید و توزیع می شود.

رولبرینگ مخروطی چیست

رولبرینگ مخروطی چیست؟

رولبرینگ ها انواع مختلفی دارند که به اختصار بیان خواهم کرد، اینکه رولبرینگ مخروطی اصل چیست سوالی است که از دو جنبه میتوان به آن پاسخ داد. زاویه اول توضیح شکل ظاهری رولبرینگ است، چرا که نام رولبرینگ مخروطی به دلیل شکل ظاهری آن برایش در نظر گرفته شده است. جنبه دوم پاسخ به این سوال از دید کاربرد است. به طور کلی رولبرینگ از چهار بخش اصلی حلقه داخلی، چنگ یا همان قفسه نگهدارنده ی غلتک ها ، غلتک ها و رینگ یا همان حلقه ی خارجی تشکیل شده است.

اکنون اگر دو وجه دایره ای رینگ ها برابر نباشند، شکل ظاهری رولبرینگ مخروطی، و اگر برابر باشند رولبرینگ استوانه ای خواهد بود.

به طور خاص رولبرینگ مخروطی هر جا که نیاز به تحمل هر دو نوع فشار شعاعی و محوری باشد کاربرد خواهد داشت، البته که این نوع از رولبرینگ فشار محوری را در یک جهت تحمل می کند اما برای تحمل فشار شعاعی ظرفیت بسیار بالایی دارد.

در واقع جهتی که رولبرینگ مخروطی قادر به تحمل بار محوری در آن را داشته باشد مستقیما با زاویه شیار غلتک ها در رینگ بیرونی در ارتباط خواهد بود.

پخش بلبرینگ SKF

اگرقصد خرید بلبرینگ SKF با ضمانت اصالت کالا را دارید حتما این لینک را دنبال نمایید

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه

امروزه سه نوع از رولبرینگ در انواع ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل رولبرینگ مخروطی یک ردیفه، رولبرینگ مخروطی دوردیفه و رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه بوده که هر یک در دو سایز متریک و اینچی تولید و به تناسب نیاز استفاده می شوند.

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه در واقع ساده ترین نوع رولبرینگ های مخروطی به شمار می رود که فقط قادر به تحمل بار محوری در یک جهت است. البته برای پوشش دادن این نقص در اکثر جاهایی که بار شعاعی منجر به ایجاد بار محوری در دو جهت باشد، می توان از دو رولبرینگ یک ردیفه استفاده کرد که خود باعث دو برابر شدن کارایی این نوع از بلبرینگ خواهد شد.

میتوان گفت رولبرینگ یک ردیفه خود به دو نوع تقسیم می شود، رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب تکی که ساده ترین نوع رولبرینگ مخروطی است و رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی برای شفت یا محورهایی که نیاز به موقعیت دو طرفه داشته باشند.

رولبرینگ SKF

اگرقصد خرید رولبرینگ SKF با ضمانت اصالت کالا را دارید حتما این لینک را دنبال نمایید

رولبرینگ مخروطی دوردیفه

رولبرینگ مخروطی دوردیفه

رولبرینگ مخروطی اصل دوردیفه نوع دوم از انواع بلبرینگ مخروطی است. احتمالا باید تا اینجا متوجه شده باشید که تعداد ردیف های بلبرینگ مخروطی با میزان بار شعاعی و محوری ای که میتواند تحمل کند، یک رابطه مستقیم دارد و این یعنی رولبرینگ مخروطی دوردیفه نسبت به رولبرینگ مخروطی یک ردیفه می تواند متحمل فشار بیشتری باشد.

البته این بدان معنا نیست که کیفیت عملکرد یکی از این دو نوع رولبرینگ از دیگری بیشتر است، بلکه این تفاوت صرفا نوع کاربرد های آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

رولبرینگ دوردیفه در واقع تشکیل شده از دو رولبرینگ مخروطی تک ردیفه است که شکل قرارگیری این رولبرینگ در کنار هم باعث یک طبقه بندی جدید با کاربرد های مختلف می شود. نوع اول قرارگیری به این شکل است که دو مخروط از طرف راس با هم برخورد دارند، این نوع از رولبرینگ توانایی پوشش‌دهی ناهماهنگی بارهای شعاعی را دارد. همچنین می تواند بار محوری را از دو جهت تحمل کند.

نوع دوم قرارگیری مخروط ها از سمت قاعده آن است، یعنی دقیقا برعکس نوع اول. این نوع از رولبرینگ مخروطی دوردیفه علاوه بر تحمل بار محوری در دو جهت می تواند میزان بالاتری از بار شعاعی را نیز تحمل کند .

نوع سوم از رولبرینگ مخروطی دوردیفه قرارگیری دو مخروط در یک جهت است که صرفا باعث دو برابر شدن میزان تحمل رولبرینگ خواهد بود و نسبت به دو نوع قبلی ضعیف تر خواهد بود‌.

پس با توضیحاتی که گفته شد میتوان نتیجه گرفت که گاهی استفاده از یک رولبرینگ دوردیفه نتایج کاربردی تری نسبت به استفاده از دو رولبرینگ تک ردیفه را به ما خواهد داد.

رولبرینگ SKF

 به دنبال خرید محصولات برند SKF هستید پس حتما این لینک را دنبال نمایید

رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

رولبرینگ مخروطی اصل چهار ردیفه در واقع دو رولبرینگ مخروطی دو ردیفه است که به تناسب نیاز با حالت های مختلفی کنار هم قرار گرفته باشند که خود باعث کارایی متفاوت این نوع از رولبرینگ نسبت به رولبرینگ تک ردیفه و رولبرینگ دو ردیفه خواهد بود.

دو چیدمان مختلف برای رولبرینگ چهار ردیفه وجود دارد که هر یک مزایا، معایب و کاربردهای متفاوتی دارد. نوع اول چیدمان روبرو و نوع دوم چیدمان پشت به پشت است و هر دو مدلی که بیان شد قابلیت پوشش دهی نامنظمی فشار شعاعی و دوگانگی فشار محوری را دارند، اما اشکالی که به رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه وارد است این است که معمولا محفظه داخلی تحت فشار اضافی قرار می گیرد، تا جایی که حتی باعث میش ود رولبرینگ از فرم اصلی خارج شود.

این اشکال در برخی از برندها با تطبیق دقیق تر گشادی مخروط ها تا حدی برطرف شده که خود منجر به کوتاه و ساده تر شدن مراحل نصب آن نیز خواهد بود.

ویژگی ها و مشخصات رولبرینگ مخروطی

ویژگی ها و مشخصات رولبرینگ مخروطی

مشخصات رولبرینگ مخروطیرولبرینگ مخروطی اصل ام یک از انواع رولبرینگ باشد متفاوت است، اما برخی از ویژگی ها می تواند بین تمام انواع رولبرینگ مخروطی مشترک باشد.

نکته قابل توجه راجع به مشخصات رولبرینگ مخروطی این است که غالبا حلقه خارجی رولبرینگ را از ورق های کشیده شده می‌سازند که دارای مقاومت بالاتری است، چرا که عمده فشار هم از نوع شعاعی و هم از نوع محوری توسط این بخش تحمل می شود.

نکته دیگر راجع به مشخصات رولبرینگ وجود شیار های مخروطی و همچنین غلتک های مخروطی است. این ویژگی نیز خود ظرفیت تحمل بار را در رولبرینگ مخروطی چند برابر می کند.

نکته مهم دیگر که با افزایش میزان تحمل بار محوری همراه خواهد بود، زیادتر شدن زاویه تماس است. اکثر سازندگان رولبرینگ این ویژگی را به عنوان یک تغییر اصلاحی بر روی رولبرینگ های تولیدی خود اعمال می کنند که خود باعث افزایش کارایی رولبرینگ ها خواهد شد.

کاربرد های رولبرینگ مخروطی

کاربرد های رولبرینگ مخروطی

کاربرد رولبرینگ مخروطی در خودرو ها و انواع ماشین آلات صنعتی بسیار متداول است. مورد اول راجع به رولبرینگ مخروطی دو ردیفه است که معمولا در گیربکس ها کاربرد دارد و مورد مهم و مشهور دیگر راجع به کاربرد رولبرینگ مخروطی در چرخ خودرو است. در این بخش از اکثر خودرو ها رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه استفاده می شود. در واقع هر جا که نیاز باشد وظیفه تحمل بارهای سنگین افقی و عمودی بر عهده یک قطعه خاص باشد، رولبرینگ مخروطی به کمک اجزا دیگر موتور می‌شتابد .

از کاربرد های دیگر رولبرینگ مخروطی می توان به استفاده از آن در ماشین آلات کشاورزی که معمولا دارای سرعت های متوسط و فشار های سنگین هستند،‌ تجهیزات ساختمانی و همچنین توربین های بادی اشاره کرد. بنابراین می توان گفت کاربرد رولبرینگ در محدوده وسیعی از فعالیت های صنعتی قرار می گیرد و این قطعه در بین پر کاربردترین قطعات صنعتی قرار می‌گیرد.

ابعاد رولبرینگ مخروطی

ابعاد رولبرینگ مخروطی

درباره ابعاد رولبرینگ مخروطی اصل  می توان این گونه توضیح داد که به طور کلی از دو دیدگاه مورد بررسی قرار می گیرند. دیدگاه اول تولید متریک و تولید اینچی رولبرینگ مخروطی است که به اینکه کاربرد آن در چه دستگاهی باشد، بستگی پیدا می کند. دیدگاه دوم بیان ابعاد رولبرینگ مخروطی به عنوان یکی از خصوصیات مهم این قطعه است که طبق این دیدگاه بلبرینگ ها به سه شکل معرفی می شوند.

  • شماره قطر خارجی
  • شماره قطر داخلی
  • شماره عرض

شرکت های سازنده معمولا انواع رولبرینگ های تولید شده را همراه با کدهای فنی منحصر به فرد ارائه می دهند که در واقع بخشی از این کد معرف ابعاد رولبرینگ مخروطی تولید شده یا هر نوع دیگری از بلبرینگ و رولبرینگ می‌باشد. البته این کدهای فنی غیر از ابعاد شامل اطلاعات دیگری از جمله نوع قطعه نیز می تواند باشد. این موضوع کاملا به سیاست نام‌گذاری هر تولید کننده مربوط می شود.

نصب رولبرینگ مخروطی

معمولا موضوع نصب رولبرینگ مخروطی با توضیحاتی که در قسمت انواع رولبرینگ داده شد همسان خواهد بود، چرا که حالت قرار گیری مخروط ها در کنار هم خود شامل تفاوت بین انواع رولبرینگ می‌شود. دو مدل متداول از نصب رولبرینگ مخروطی نصب به حالت پشت به پشت و نصب با حالت روبرو است که هر کدام برای موقعیت خاصی از سرعت، فشار و اصطکاک مناسب است و نوع سوم نصب که نصب پشت سر هم در یک جهت است، نسبت به دو مورد قبلی کارایی کمتری دارد، چرا که در نصب پشت سر هم رولبرینگ همچنان قادر به تحمل بار محوری از یک جهت است.

صرفا با این تفاوت که بار توسط هر دو رولبرینگ تحمل می شود، بنابراین می توان نتیجه گرفت در چیدمان پشت سر هم رولبرینگ جهت تحمل فشار تغییر نمی کند، اما میزان تحمل فشار تقریبا دو برابر خواهد شد.

نکته دیگری که در نصب رولبرینگ مخروطی مهم به نظر می رسد، این است که در چیدمان روبرو از یک حلقه به عنوان فاصله بین دو رینگ بیرونی استفاده می شود و همچنین در چیدمان پشت به پشت چون هم رینگ بیرونی و هم رینگ داخلی باهم در تماس هستند، نیاز به استفاده از دو حلقه فاصله گذار وجود دارد.

اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *