SKF پخش

تماس و مشاوره

بلبرینگ

بلبرینگ شیارعمیق

بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ خود تنطیم

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ ایگرگ

کاربردهای رولبرینگ ناچی

بلبرینگ کاربرد زیادی در ابزار آلات مختلف و گوناگون و یا هر چیزی که می چرخد، دیسک های سخت رایانه، اسکیت ها و صنایع بزرگ خودرو ها و موتور های کارخانجات دارد. بلبرینگ ها تحمل بار های شعاعی و بارهای محوری را دارند و کاربرد آن ها در جاهایی است که بار به نسبت کوچک باشد.

در یک بلبرینگ بار از لایه بیرونی به گوی‌ها وارد می شود و از آنجا فشار به لایه درونی انتقال می یابد و به خاطر کروی بودن گوی ها نقطه تماسشان با لایه های درونی و بیرونی بسیار کوچک می باشد، پس آن ها می توانند بسیار نرم حرکت کنند و از آنجا که محل تماس آنها کوچک است، اگر فشار خیلی زیادی به گوی ها اعمال شود ممکن است باعث تغییر شکل یا خرد شدن آن ها شود. در این شرایط می‌توان از یاتاقان های غلتکی یا یاتاقان های غلتکی مخروطی شکل بهره برد.

نوع خاصی از بلبرینگ ها که به نام بلبرینگ های محوری می باشد، در مواقع سرعت های پایین استفاده می شوند و آن ها نمی توانند بارهای محوری شدید را تحمل کنند که یکی از کاربردهای آن ها در میز های گردان است.

رولبرینگ اصل

قصد خرید انواع رولبرینگ با ضمانت اصالت کالا هستیدد؟ حتما لینک زیر را دنبال نمایید

بلبرینگ چیست؟ یاتاقان یا (Ball Bearing)

بلبرینگ چیست؟ بلبرینگ به معنی بیرینگ توپی می باشد که از دسته یاتاقان های تماس غلتشی است که نام دیگر آن ها بیرینگ ساچمه ای است.

از یاتاقان ها و بلبرینگ ها در ابزارآلات و ماشین آلات مختلف و گوناگونی که حالت دورانی و گردشی دارند، به خاطر کاهش اصطکاک استفاده می شود. بیرینگ ها موظفند میزان بار هایی را که به محور های دورانی وارد می شود، تحمل کنند و بلبرینگ ها توانایی تحمل میزان بار های ترکیبی یعنی بارهای شعاعی و بارهای محوری را تا حد اندکی دارند، پس از آن ها نباید برای بارهای سنگین استفاده کرد و گزینه مناسبی نیستند.

در قدیم الایام انسان ها برای ساختن وسایل و به گردش درآوردن اجسام بسیار ساده و آسان تلاش های زیادی کرده‌اند و برای همین توانستند بلبرینگ ها را اختراع کنند. اولین بار بلبرینگ به دست جان هریسون در دهه ۱۷۴۰ میلادی برای ساعت دریایی اختراع شد و همچنان ساخت بلبرینگ ادامه داشت تا به امروزه که بلبرینگ در بیشتر صنایع و موتورها ساخته و تولید می شود.

اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ ساچمه، کنس داخلی، کنس خارجی و.. است. وظیفه کنس های داخلی و خارجی نگهداری از ساچمه ها در بین خود می باشد. یکی از کنس ها به بخش دوار و در حال حرکت محور متصل است و با حرکت دورانی آن شروع به حرکت می کند و کنس دیگر نیز ثابت است و بدین ترتیب ساچمه ها بین کنس درونی و بیرونی می غلتند.

کنس در حال حرکت میزان بار را از طریق ساچمه ها به کنس ثابت انتقال می دهد.

با استفاده از بلبرینگ ها حرکت دستگاه های سنگین بسیار راحت تر بوده و موجب می شود که اصطکاک و ساییدگی کاهش پیدا کند. شما می توانید قبل از خرید با مراجعه به بهترین سایت ها با کارکنان شرکت در ارتباط باشید واطلاعات کافی را کسب کنید.

انواع روش های پایش وضعیت بلبرینگ ها

انواع بلبرینگ

یکی از پرکاربردترین قطعات صنعتی بلبرینگ ها هستند. انواع بلبرینگ ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

بلبرینگ های شیار عمیق یک نوع از پرکاربرد ترین بلبرینگ ها می باشند که کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارند. این نوع از بلبرینگ ها عملکرد بسیار قوی در سرعت های زیاد را دارا می باشند و مکانیزم ساده‌ ای هم دارند. به این نوع از مدل بلبرینگ های شیار عمیق، یک ردیفه می گویند. این بلبرینگ ها شیاری یکدست و پر عمق دارند و بار شعاعی و محوری را از هر دو طرف قطعه حمل می کنند.

نوع دیگری از این بلبرینگ ها در دو طرف دارای کاسه نمد و یا لاستیکی هستند که فاصله بین کاسه نمد و حلقه داخلی منجر به بالا رفتن میزان سرعت در این بلبرینگ ها می شود. استفاده و نصب این مدل بلبرینگ ها بسیار آسان است و به همین خاطر کاربرد بلبرینگ های شیار عمیق بسیار فراوان است.

از انواع بلبرینگ ها می توان به بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه اشاره کرد. این نوع از بلبرینگ ها یک قطعه ی دو ردیفه هستند که ساچمه ها در آن جا شده است.

بلبرینگ های تماس زاویه ای یکی دیگر از بلبرینگ ها هستند که حلقه های داخلی و خارجی آن ها با یکدیگر ایجاد زاویه می کند. میزان زاویه به وجود آمده در بین حلقه های داخلی و خارجی می تواند میزان تحمل بار را معلوم کند و هرچه این زاویه بزرگتر و باز تر شود، میزان تحمل قطعه افزایش پیدا می کند. این نوع از بلبرینگ ها خود به سه دسته ی یک ردیفه، دو ردیفه و چهار ردیفه تقسیم می شوند.

بلبرینگ های کف گرد دسته دیگری از بلبرینگ ها هستند. این نوع مانند انواع شیار عمیق دارای روش نصب و طراحی ساده ای است و آنها برای تحمل نیروی محوری زیاد طراحی شده اند. این نوع از بیرینگ تحمل بار شعاعی را ندارد. بلبرینگ های کف گرد یک ردیفه بارها و نیروهای محوری را تنها از یک جهت تاب می آورند ولی نوع دو ردیفه ها بارها و نیروی محوری را از طرفین تحمل می کند.

بلبرینگ های خود تنظیم همان گونه که از اسمشان معلوم است، خود قابلیت تنظیم دارند و در جاهای مختلفی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. این بلبرینگ با انحنایی که در شیار ساچمه وجود دارد، در مواقعی که انحراف و غیر همراستایی در شفت بلبرینگ ایجاد شده باشد می‌توانند تنظیمات لازم را انجام دهند.

بلبرینگ های خود تنظیم را بیشتر برای مکان هایی که دارای عدم تطابق و پایستگی می باشند و پس از مدتی بر اثر عوامل مختلف دچار افزایش یا کاهش زاویه ای می شوند، استفاده می کنند.

در این نوع بلبرینگ طراحی پیشرفته ای به کار رفته است که به همین خاطر سبب بالا رفتن قیمت انواع این مدل می باشد.

بلبرینگ های مقطع باریک نوعی از بلبرینگ هستند که از لحاظ شکل و طراحی می توان آنها را در بلبرینگ های شیار عمیق قرار داد. این بلبرینگ ها در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارند و به خاطر ابعاد کوچک آن ها، باعث شده کاربردشان در حجم های پایین بیشتر باشد.

بلبرینگ و رولبرینگ skf

قصد خرید محصولات برند SKF با ضمانت اصالت کالا و فاکتور رسمی را دارید؟ حتما لینک زیر را دنبال نمایید.

نکات مهم در رابطه با مونتاژ و دمونتاژ بیرینگ ها

نوع تحمل بار هایی که بر بلبرینگ ها وارد می شود:

بلبرینگ ها در انواع دستگاه های صنعتی وظیفه دارند که همه فشار هایی که وارد می‌شود را تحمل کنند. و زمینه کار کردن دستگاه را به طور منظم فراهم کنند. نیروهایی که به بیرینگ ها وارد می شود، همان نیرویی است که در میان حلقه های بلبرینگ جابجا می شود.

بلبرینگ باید از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشد تا بتواند فشارها را تحمل کند تا شکل خود را از دست ندهد و اگر این اتفاق بیفتد دستگاه تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است خسارت های جبران ناپذیری وارد کند.

از انواع بارهای وارد شده به بلبرینگ را می توان بار شعاعی نامید. بار شعاعی نیرویی است که در راستای عمود بر محور شفت و موازی با شعاع بلبرینگ به آن وارد می شود مثلاً چرخ‌دنده‌ها، کشنده ها یا ابزارهای برش از مهم ترین دستگاه هایی هستند که این نوع بار را به وجود می آورند. در این نوع سیستم ها شفت به صورت شعاعی بار را بر روی حلقه درونی بلبرینگ وارد می کند و در آخر از اجزای غلتنده این نیرو را به حلقه خارجی انتقال می دهد.

یکی از نکات مهم این است که نیرو به طور یکنواخت و مساوی بر روی اجزای غلتنده وارد نمی شود.

یکی دیگر از بارهای وارد شده به بلبرینگ محوری است. این نوع از نیروها به صورت موازی با محور شفت عمل می کنند، این بارها به دو صورت مستقیم و واکنشی وارد می شوند، مانند نیرویی که یک مته وارد می کند که از نوع بار محوری مستقیم می باشد.

نیروهای مستقیم بر روی اجزای غلتنده به طور مساوی تقسیم می شوند و پخش عادلانه‌ای دارند اما چرخ دنده های مورب نوعی بار واکنشی را ایجاد می‌کنند که از محور شفت خارج می شود و در عین حال توزیع متعادلی هم بر روی اجزای غلتنده بلبرینگ ندارد.

نیروی گریز از مرکز یکی دیگر از نیروهای وارد شده بر بلبرینگ است که از مجموعه بارهای شعاعی هستند و به خاطر سرعت چرخش دستگاه به وجود می آیند. هرچه تعداد دور در دقیقه بیشتر باشد، مقدار این نیرو هم زیاد خواهد شد. جسمی که در مسیر منحنی حرکت می کند، نیرو را به سمت بیرون مرکز چرخش وارد می کند که این نیرو را به عنوان گریز از مرکز یا مرکز گریز می نامند. وقتی که همچنین باری به بلبرینگ وارد شود، حلقه های داخلی باعث چرخش اجزای غلتنده می شوند، پس آن ها یک مسیر مستقیم را مماس بر قوس چرخش در پیش می‌گیرند، اما حلقه بیرونی باید آن ها را مجبور کند که در مسیر چرخش باقی بمانند و به همین خاطر فشار زیادی به حلقه بیرونی وارد می شود.

یکی از انواع بارهای محوری وارد بر بلبرینگ، پیش بار است. این نیرو از پیش تعیین شده و می تواند نوع عملکرد بلبرینگ را بهتر کند. اضافه کردن پیش بار به نیروهای وارد شده بر روی بلبرینگ باعث می شود که اجزای غلتنده راحت تر در مسیر غلتش قرار بگیرند و دچار لغزش نشوند، پس اصطکاک تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و به این ترتیب ظرفیت تحمل بار بلبرینگ بیشتر می شود.

بار ترکیبی یا مرکب نیرویی است که همزمان با بارهای محوری و شعاعی به بلبرینگ ها وارد می شود. به همین خاطر می توانیم آنها را در دو مولفه شعاعی و محوری تقسیم کنیم. بار های ترکیبی بیشتر در ماشین های انتقال بتن و یا متصل به شفت های دارای گریز از مرکز بالا ایجاد می شوند.

جهت خرید بلبرینگ SKF اصل این لینک را دنبال و یا باکارشناسان SKF پخش تماس بگیرید

بلبرینگ شیار عمیق یا شش هزاری

انواع بلبرینگ شیار عمیق یا شش هزاری دارای بیشترین کاربرد در تمام صنایع سبک و سنگین می باشد. بلبرینگ های شیار عمیق یا شش هزاری به دلیل داشتن طرح ساده، غیر قابل تفکیک بودن، توانایی و قدرت کارکرد در سرعت های بالا، محکم بودن در حین کار و نیاز نداشتن به تعمیر و نگهداری بسیار کاربردی می باشند.

این بلبرینگ ها تحمل بارشعاعی و بار محوری را در سرعت بالای چرخش دارند. انواع کاسه نمد های بلبرینگ های شیار عمیق با کاسه نمد فلزی یا کاسه نمد لاستیکی تولید می شود. بلبرینگ هایی که از دو طرف کاسه نمد دارند، توسط گریس پایه لیتیم در کارخانه ها پر می شوند، به همین دلیل هنگامی که این نوع را نصب و یا جا می زنند از گرم کردن و حرارت دادن به آن و شستن آن ها باید پرهیز کرد.

انواع واشر یا آب بند

در سیستم های لوله کشی و در جاهایی که لوله ها به وسیله فلنج ها به لوله های دیگر مانند شیرآلات و یا دیگر قطعات متصل می شوند، احتمال زیاد نشت سیال از فضای خالی بین دو فلنج بسیار زیاد است و فلنج به طور کامل آب بندی نمی شود. برای پر کردن فضای خالی بین دو فلنج و جلوگیری کردن از نشت سیالات و آب بندی کامل از وسیله ای به نام گستکت استفاده می گردد.

این وسیله یک درزگیر مکانیکی است که از برش مواد مختلفی به صورت ورقه تولید می شود که در هنگام نصب فلنج در بین آن ها قرار می گیرد.

انواع واشر ها از جنس و مواد مختلفی ساخته شده اند مانند گسکت فلزی،گسکت نیم فلزی وگسکت غیر فلزی.

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه یا بلبرینگ شش هزاری

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه یا بلبرینگ ۶۰۰۰ طرحی ساده و کم اصطکاک دارد و کم صدا بودن و قابل استفاده در شفت های با قطر کم از ویژگی های این نوع می باشد. بلبرینگ شیار عمیق در اندازه های مختلف و به دو صورت تک و دو ردیفه طراحی و ساخته می شود و در بازار به فروش می رسد.

این نوع بلبرینگ ها با دو کاسه نمد موجود است که بلبرینگ های شیار عمیق کاسه نمد فلزی یا غیر مالشی و بلبرینگ های شیار عمیق کاسه نمد فلزی لاستیکی یا مالشی نام گذاری شده اند.

بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه یا دو تایی

بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه و یا دوتایی در مواقعی که بلبرینگ قدرت و توان تحمل بار کافی را نداشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه این بلبرینگ ها به نام ساچمه گرد نیز شناخته می شوند.

 به خاطر نوع قرارگرفتن بلبرینگ های دو ردیفه تحمل بار در یک طرف و دو طرف را دارند و راه و روش قرار گرفتن بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه بر اساس نوع کاربرد و نوع تحمل بار محوری می باشد.

بلبرینگ تماس زاویه ای یا هفت هزاری

انواع بلبرینگ تماس زاویه ای یا هفت هزاری، زاویه ای بین رینگ بیرونی و درونی دارند و وقتی که زاویه بین رینگ ها بزرگتر باشد، بار بیشتری را تحمل می کند. این بلبرینگ ها در اندازه های گوناگونی تولید و در بازار عرضه می شوند، آن ها به بلبرینگ های هفت هزاری هم معروف هستند.

این نوع از بلبرینگ ها در دستگاه های تراش، فرز های دور بالا، ماشین آلات صنعتی که نیاز به دور و قدرت بیشتری دارند و اکثر کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند. بلبرینگ های تماس زاویه‌ای از رینگ های نازک به همراه قفسه های پلاستیکی و ساچمه های استوانه ای تشکیل شده است.

خط تماس اصلاح شده بین ساچمه های استوانه‌ای و شیار ها مانع ایجاد صدمه به لبه ها می شود و دارای ظرفیت تحمل بار بالایی است.

کاربرد بلبرینگ های تماس زاویه ای برای بار های ترکیبی محوری و شعاعی، فضای نصب محوری و شعاعی کوچک، عملیات چرخشی و سرعت پایین می باشد.

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم معمولا توانایی زیادی در حمل بار ندارند، به همین خاطر امروزه نوعی از بلبرینگ ها به بازار عرضه شده است که نسبت به مدل های معمولی از توانایی حمل بار بیشتر و کارایی بسیار بیشتری برخوردار هستند. بلبرینگ های خود تنظیم اغلب دارای قفسه های فیبری خاصی هستند که به افزایش کارایی محصول و طولانی‌تر کردن عمر مفید بلبرینگ ها کمک بسیاری می‌کند.

انواع بلبرینگ خود تنظیم با مدل های زیاد و اصل با شیب یک به دوازده تولید و در بازار به فروش می رسد. بلبرینگ های خود تنظیم رینگ های داخلی استوانه ای یا مخروطی شکل دارند.

برای بلبرینگ های خود تنظیمی که دارای سوراخ مخروطی می باشند، یک آداپتور مخصوص طراحی و ساخته شده است که به بلبرینگ کمک می کند تا به راحتی در محل مورد نظر نصب شود. این نوع از بلبرینگ ها که به راحتی بر روی شفت های صاف و ناصاف قرار می گیرند و از سرعت نصب بسیار خوبی برخوردار هستند، کونیک می گویند.

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های خود تنظیم معمولا توانایی زیادی در حمل بار ندارند، به همین خاطر امروزه نوعی از بلبرینگ ها به بازار عرضه شده است که نسبت به مدل های معمولی از توانایی حمل بار بیشتر و کارایی بسیار بیشتری برخوردار هستند. بلبرینگ های خود تنظیم اغلب دارای قفسه های فیبری خاصی هستند که به افزایش کارایی محصول و طولانی‌تر کردن عمر مفید بلبرینگ ها کمک بسیاری می‌کند.

انواع بلبرینگ خود تنظیم با مدل های زیاد و اصل با شیب یک به دوازده تولید و در بازار به فروش می رسد. بلبرینگ های خود تنظیم رینگ های داخلی استوانه ای یا مخروطی شکل دارند.

برای بلبرینگ های خود تنظیمی که دارای سوراخ مخروطی می باشند، یک آداپتور مخصوص طراحی و ساخته شده است که به بلبرینگ کمک می کند تا به راحتی در محل مورد نظر نصب شود. این نوع از بلبرینگ ها که به راحتی بر روی شفت های صاف و ناصاف قرار می گیرند و از سرعت نصب بسیار خوبی برخوردار هستند، کونیک می گویند.